Mogućnost slabe kiše od srijede, IstraMet
Za nama je najhladnije razdoblje dosadašnjeg dijela zime, koje je prema podacima (statistika je neumoljiva), potrajalo “čak” tri, ponegdje i četiri dana.
Pregled po službenim postajama DHMZ-a u PGŽ
U Rijeci je tako najhladnije bilo u subotu i nedjelju ujutro kada je minimalna temperatura iznosila -3.6°C, a ukupno se Rijeka četiri dana za redom budila u minusu. Jutrošnji je bio -2.6°C. Najniža najviša dnevna temperatura u tom razdoblju zabilježena je u nedjelju, uz izmjerenih točno 0.0°C.
Na otocima je uobičajeno bilo toplije. U Malom Lošinju hladno je bilo tri dana. Najniža temperatura bila je 0.6°C, izmjerena je u nedjelju, a najniža maksimalna bila je 3.8°C, također u nedjelju.
Rab je svoju hladnoću “odrađivao” također tri dana, s time da je u posljednja tri dana jutro bilo na nuli ili s negativnom vrijednosti temperature, s naglaskom na današnje (ponedjeljak), kada je izmjereno -1.1°C. Najniža maksimalna temperatura u Rabu u usporedbi sva tri dana bila je 4.5°C, izmjerena u nedjelju.
I u konačnici Parg kod Čabra, posljednja od postaja za koje imamo podatke, ujedno i najhladnija od svih. U Pargu su četiri protekla jutra bila ledena, živa u termometru spuštala se ispod -10°C, s najnižom vrijednosti od -12.6°C, izmjerenih u subotu ujutro. Najhladnije tijekom dana bilo je također u subotu kada temperatura nije rasla iznad -8.5°C.
Usporedivo s veljačom 2012.?
Možda ipak ne, a i ovdje statistika ima zadnju. Pa kad već spominjemo 2012. godinu i 15 dana bure na Kvarneru i famoznu satelitsku snimku sjevernog Jadrana bez snijega, dok su ostali krajevi bili na istoj snimci bijeli, treba spomenuti i minuse.
U Rijeci je u razdoblju 1.2.2012. – 15.2.2012. najviša dnevna temperatura devet dana imala negativan predznak, s najniže zabilježenih -4.0°C. Jutarnja temperatura u istom razdoblju bila je još niža, a spustila se na -7.1°C.
S Pargom je situacija bila još hladnija, on čak 25 dana nije imao pozitivnu vrijednost temperature, a sve je započelo još krajem siječnja 2012. godine. Najniža minimalna temperatura bila je -16.5°C, a najniža maksimalna bila je 3. veljače čak -12°C.
Ili sa siječnjem 2017.?
U siječnju 2017. godine val hladnoće zahvatio je naše krajeve. Rijeka se tada sedam dana budila uz minus, a najniži je bio -8.7°C, 11. siječnja.
U Pargu je istog dana izmjereno -16.8°C. Dakle, po hladnoći taj prodor je intenzitetom bio približno jednak veljači 2012. godine, ali ne i po trajanju te hladnoće.
Gdje je u svemu ovaj hladni prodor, veljača 2021.?
Iskreno, nema ga nigdje, jer ni po čemu neće biti poseban izuzev činjenice što je temperatura i uz more otišla u minus u jutarnjim satima, što je dovelo mjestimice do zaleđivanja mora uz obalu. Ovakav pad temperature je sasvim uobičajen za ovo doba godine.
Ranije najave prognostičkih modela išle su u smjeru jačeg prodora, ali se s približavanjem termina sve osjetno smanjilo, tako da smo dobili što je ranije u tekstu opisano.
Slijedi zatopljenje
Hladnoća se već povukla, jer nakon jutarnjih minusa u ponedjeljak, u PGŽ više nema naseljenog područja s negativnom vrijednosti temperature, a zatopljenje će u utorak još više doći do izražaja, što prikazuje i IstraMet karta 24-satnog odstupanja temperature, gdje će naročito u gorju rasti temperatura.
Stabilno će biti na većini područja do petka kada se vidi prolazak jednog frontalnog poremećaja, iako oblaci, kojih se očekuje od srijede mogu na riječko područje donijeti i malo kiše već od srijede.